Czym jest i co wpływa na historię kredytową?

Chcąc zaciągnąć kolejny kredyt lub pożyczkę każdy udaje się do instytucji finansowej – najczęściej do banku. Informacje o wszelkich kredytach oraz pożyczkach są uwzględnione w Biurze Informacji Kredytowej. Instytucja ta nie tylko archiwizuje wszystkie informacje dotyczące przeszłych zadłużeń, ale również aktualizuje informacje na temat bieżąco spłacanych rat kapitałowo-odsetkowych wszystkich zadłużeń. Tak powstało pojęcie historii kredytowej, które ma niebagatelny wpływ na decyzję dotyczącą udzielenia lub odrzucenia pożyczki czy też kredytu.

Czym jest historia kredytowa?

Historia kredytowa jest kluczowym pojęciem zarówno dla Banku jak i dla pożyczkobiorcy. Oznacza ona całą historię zarówno przeszłych i spłaconych jak i aktualnie obowiązujących zadłużeń. Historia kredytowa jest kluczowym czynnikiem w procesie udzielania kredytu lub pożyczki przez Bank. Na jej podstawie Bank może wiarygodnie i obiektywnie ocenić sytuację danego klienta czy jest on zdolny do spłacania zobowiązania w określonych w umowie ratach. Jest to jeden z najważniejszych elementów oceny zdolności kredytowej.

Co wpływa negatywnie na historię kredytową?

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na negatywną historię kredytową danego klienta. Do głównych czynników można zaliczyć:

  • Opóźnienia w spłacie swoich bieżących zobowiązań – jeśli wynoszą one powyżej 30 dni oraz gdy bank informuje klienta o spłacie swoich zobowiązań;
  • Zaciąganie pożyczek w innych instytucjach finansowych – np. w parabankach lub w internetowych instytucjach pożyczkowych w celu spłaty swoich aktualnych zobowiązań;

Jak sprawdzić swoją historię kredytową?

Istnieje bardzo prosty sposób na sprawdzenie swojej historii kredytowej. Wystarczy zalogować się na stronę internetową BIK-u podać swoje dane osobowe celem weryfikacji przez system naszej tożsamości. Wówczas można pobrać bezpłatnie raport z ostatnich 6 miesięcy.

Istnieje również wersja płatna pobrania raportu dotyczącego historii kredytowej. Wynosi ona 39 złotych, i wówczas można pobierać raport w dowolnej ilości razy. Pobranie oraz przedstawienie instytucji finansowej takiego dokumentu, w którym nie ma zaległości w spłacaniu swoich zobowiązań pozytywnie wpływa na ocenę zdolności kredytowej i w konsekwencji na przyznanie kolejnego kredytu lub pożyczki.

Leave Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

przewodnik-kredyty-hipoteczne-2

Świetnie, że tu jesteś, co Cię interesuje?

--> Ranking kredytów hipotecznych - sprawdź najlepsze oferty kredytów na rynku

--> Kalkulator zdolności kredytowej - oszacujesz swoje możliwości, maksymalną wielkość kredytu oraz wysokość raty

--> Najlepsze kredyty hipoteczne - dowiedz się wszystkiego o kredytach hipotecznych, aby podjąć właściwą decyzją i wybrać najlepiej

--> Doradcy kredytowi - co warto wiedzieć przed podjęciem współpracy