Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Bez względu na to, czy poszukujemy kredytu hipotecznego, pożyczki gotówkowej, czy innej formy wsparcia finansowego z instytucji bankowych, na każdym kroku możemy spotkać się z określeniem – zdolności kredytowej. Co tak naprawdę oznacza ten termin? Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową? Zapewne te i wiele innych pytań towarzyszy osobom, które w najbliższym czasie planują wziąć kredyt. Aby nieco przybliżyć Wam to zagadnienie, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym podpowiadamy, w jaki sposób możemy zweryfikować zdolność kredytową.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zanim przejdziemy do szczegółów, warto wspomnieć, co oznacza ten termin. Zdolność kredytowa to pojęcie, które określa naszą zdolność do spłacenia danego zobowiązania wraz z odsetkami w danym terminie. Taka ocena jest niezwykle ważna dla banków, które chcą ograniczyć ryzyko i upewnić się, że regularnie spłacimy zobowiązanie.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Możemy wskazać trzy najpopularniejsze drogi do sprawdzenia zdolności kredytowej.

Po pierwsze: w banku 

Najczęściej zdolność kredytową sprawdzamy w banku, gdy ubiegamy się o kredyt. Jednak warto pamiętać, że oferty bywają różne, dlatego w tym przypadku warto wybrać się do różnych oddziałów.

Po drugie: kalkulator online 

To z pewnością najpopularniejszy i najszybszy sposób. Najczęściej musimy podać nasze miesięczne koszta i dochody oraz rodzaj umowy. Na podstawie tego, otrzymamy informacje, w którym banku i w jakiej kwocie możemy otrzymać kredyt. Zobacz kalkulator zdolności kredytowej.

Po trzecie: pośrednicy kredytowi 

Istnieją firmy, które bezpłatnie na podstawie podanych przez nas informacji, przedstawią nam propozycję z konkretnych banków wraz z wysokością rat. Jednak w tym przypadku również warto być powściągliwym. Wiele tego typu firm współpracuje z bankami na specjalnych warunkach i ze względu na atrakcyjne prowizje polecają jednego kredytodawcę zamiast kilku. Chociaż oczywiście nie jest to reguła.

Co warto wiedzieć o doradcach kredytowych?

Zatem naszą zdolność kredytową możemy sprawdzić praktycznie w każdym momencie bez wychodzenia z domu. Wystarczy jedynie dostęp do internetu i kilka minut wolnego czasu, aby wstępnie oszacować nasze możliwości finansowe.

 

 

Leave Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

przewodnik-kredyty-hipoteczne-2

Świetnie, że tu jesteś, co Cię interesuje?

--> Ranking kredytów hipotecznych - sprawdź najlepsze oferty kredytów na rynku

--> Kalkulator zdolności kredytowej - oszacujesz swoje możliwości, maksymalną wielkość kredytu oraz wysokość raty

--> Najlepsze kredyty hipoteczne - dowiedz się wszystkiego o kredytach hipotecznych, aby podjąć właściwą decyzją i wybrać najlepiej

--> Doradcy kredytowi - co warto wiedzieć przed podjęciem współpracy