Wskaźnik LTV przy kredycie hipotecznym – co to jest

Kiedy szukamy informacji o kredycie hipotecznym, nie ma możliwości nienatrafienia na informację o skrócie LtV. Nie jest to jednak żaden „tajemniczy” kod. To wartość, która wpływa na ostateczny koszt i możliwość przyznania kredytu, dlatego zdecydowanie warto się nim zainteresować. Tym bardziej że odnosi się do niego Komisja Nadzoru Finansowego, zatem musi być naprawdę istotny.

Co oznacza skrót LtV?

LtV to skrót od angielskiej nazwy Loan to Value, co po polsku znaczy pożyczka do wartości. Wskaźnik określany jest w ujęciu procentowym, który wskazuje kwotę pochodzącą z pożyczki w stosunku do faktycznej wartości rzeczy kupowanej za pożyczone pieniądze. Najczęściej spotykamy go w kontekście kredytu hipotecznego. Najbezpieczniejsza sytuacja dla banku jest wtedy, kiedy jest jak najniższy wskaźnik LtV. Niższy wskaźnik LtV wpływa również na niższe oprocentowanie – ratę kredytu. To, czy LtV w danej sytuacji jest wysoki, czy niski zależy od jego procentowej wielkości – do 80 procent można mówić o bezpiecznej wysokości wskaźnika, natomiast powyżej 100 ewentualne udzielenie kredytu przez bank tworzy dla niego bardzo niebezpieczną sytuację. Powyżej 80% LTV banki oczekują zazwyczaj dodatkowego ubezpieczenia wkładu własnego.

Jak samodzielnie obliczyć współczynnik LtV?

Obliczenie wskaźnika Loan to Value nie stanowi problemu w sytuacji, kiedy znamy faktyczną wartość nieruchomości, zabezpieczanej hipoteką. LtV jest wartością procentową, stanowiąca stosunek wartości do ceny nieruchomości. Zatem jeżeli odejmiemy np.25 procent, uzyskamy LtV wynoszący 75 procent.

Przypuśćmy, że chcemy kupić nieruchomość, której wartość wynosi 200 000 złotych. Nie posiadamy całej sumy, dlatego jesteśmy zmuszeni zaciągnąć w banku kredyt hipoteczny. By dowiedzieć się, jak duża jest maksymalna wartość kredytu, który możemy otrzymać od banku bez dodatkowych zabezpieczeń, musimy odjąć 20 procent od pełnej sumy. W przypadku 200 000 złotych będziemy odejmowali 40 000 złotych. W sumie da nam 160 000 złotych i właśnie o taką kwotę będziemy mogli poprosić bank. Trzeba jednak pamiętać, że poza kwotą potrzebną do zakupu nieruchomości, konieczne jest zapłacenie za usługę rzeczoznawcy, ubezpieczenie, prowizję banku oraz koszt za wpisanie do księgi wieczystej. Jeśli spodziewasz się komplikacji w zakresie wyceny, warto skorzystać z porad doradcy kredytowego. Pomoże Ci w określeniu jakie podejście będzie miał dany bank.

Dokładna wartość nieruchomości jest oceniana przez rzeczoznawcę, dlatego to nie do końca od nas zależy, ile będzie wynosić LtV. Niestety nie zawsze będzie to dokładnie ta sama cena, która zapłacimy.

Więcej przykładów na https://pl.wikipedia.org/wiki/Wska%C5%BAnik_loan_to_value

 

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

przewodnik-kredyty-hipoteczne-2

Świetnie, że tu jesteś, co Cię interesuje?

--> Ranking kredytów hipotecznych - sprawdź najlepsze oferty kredytów na rynku

--> Kalkulator zdolności kredytowej - oszacujesz swoje możliwości, maksymalną wielkość kredytu oraz wysokość raty

--> Najlepsze kredyty hipoteczne - dowiedz się wszystkiego o kredytach hipotecznych, aby podjąć właściwą decyzją i wybrać najlepiej

--> Doradcy kredytowi - co warto wiedzieć przed podjęciem współpracy